Contest Scoreboard


[ Contest Page | Scoreboard | Submissions | Clarifications | Help | Log In ]


Contest of Sunday, March 04, 2012
13:00 to 22:00 EDT

Contest is over... final judgements pending.

(scoreboard is frozen)

NEERC 2008

RankTeamABCDEFGHIJKTotalPenalty
1Georgia Tech Test5266+80 526952735325+205276528352855286529452961052953
2Stanford Cardinal154+20  185+20(-1)101273320+2088152+1008920
3Saratov SU 1 (Bondarenko & Matov & Pak)100  283+80 113216546592068973
4Moscow SU 3 (Angelyuk & Astakhov & Maksimenko)126 177+80(-1)295+2013044376861 81038
5Moscow SU 4 (Gusakov & Kornakov & Razenshteyn)112  259+80 84+2026449262+40237+4081096
6Saratov SU 2 (Ivanov & Klenov & Rakhov)203+20  283+80 14929585044265+4081221
7UToronto 1147 578+40277+60 204+20366170116+40 81649
8SPb SU 1 (Davydov & Kopeliovich & Petrov)130 (-1)(-6) 6837194632967428
9SPb IFMO 1 (Buzdalov & Isenbaev & Kapun)66+20 240(-6) 95+2011222750+20(-19)7571
10Tbilisi SU 1 (Bogdanov & Jimsheleishvili & Lekveishvili)123  (-4) 100+20466556271967633
11Ural SU 1 (Ayzenshteyn & Chevdar & Samsonov)120  (-4) 862440521942337749
12Belarusian SU 1 (Pronin & Rudol & Tsikhan)203+20  (-4) 14916455791+20245+807926
13Novosibirsk SU 1 (Atuchin & Butyugin & Sorokin)169  (-2) 223+2022426137+20292+607946
14Altai STU 1 (Akinshin & Izbyshev & Kolosovskiy)186    13045+209865101+20268+407973
15Moscow SU 2 (Khalyavin & Miniailau & Shavlyugin)226+40 271+100  13633236994+40 71032
16U Alberta 1260+20  194+60 172251643696+20(-1)71047
17Georgia Tech 1285+80 162+80  223+4029334461+20 71057
18NTU of Ukraine KPI (Kasitskyi & Korduban & Sliusarenko)240    18120+2095+4054107+2028871065
19Belarusian SU 2 (Aliaksei & Mikhail & Tolstsikau)198+20    216+20333776184273+2071077
20SPb SU 2 (Bankevich & Gladkikh & Smirnov)265    1834459104+2051+40255+6071081
21Southern Ural SU (Bich & Mayorov & Vasilenko)223+60 251+40(-4) 206+204151+202495+60 71091
22Izhevsk STU (Chudinovskikh & Kamashev & Kuzyakov)131    9332266553(-6)6400
23Petrozavodsk SU 1 (Denisov & Nikolaevskiy & Nikolaevskiy)115 (-3)(-4) 12823653255+20 6438
24Perm SU (Durakov & Krayev & Okunev)116    188+4045145676(-1)6535
25Kazakh-British TU 1 (Akshabaev & Baizhikenov & Iglikov)149  (-4) 11636557871+80(-10)6585
26Moscow IPT 2 (Dlougach & Kostin & Shved)162    108297666147+20(-1)6608
27SPb IFMO 2 (Akhi & Feskov & Poromov)183+60  (-4) 13930733679+40(-8)6640
28Nizhny Novgorod SU (Lapshin & Matrosov & Shmelev)240+40    1612539+205476+20(-8)6675
29Rybinsk SAAT 2 (Kiselyov & Mirzoyan & Nechaev)177    197296959108+40 6679
30Samara SAU 1 (Drozdov & Egorov & Semushin)237    164+203795+207761(-3)6711
31Belarusian SU 4 (Pisarchyk & Udavichenka & Yarats)191    13839+401147782+40 6721
32Ufa SATU 1 (Akhmetzyanov & Marin & Nefedov)234    1905597+208871(-5)6755
33Kazan SU (Enkov & Habibrahmanov & Kornienko)260    203+20265174117+20 6771
34Ural SU 2 (Fominykh & Ipatov & Ivankov)145+20    248+2092+40759769+20(-7)6826
35Tomsk SU 1 (Chadnov & Kulikov & Panin)264+120    22729594492(-1)6835
36SPb IFMO 4 (Bissenov & Dolgikh & Toropov)207    238+403855+2078137+40(-3)6853
37Tomsk SU of CSR 1 (Bazhinov & Boyko & Pak)291+80    194276417140+40 6853
38UBC 1218+20  (-4) 230+203815722115+80 6900
39Moscow SU 1 (Artamonov & Kumok & Tikhomirov)276+20    16852+201498+40188+40(-7)6916
40Novosibirsk STU 2 (Anisimov & Dubovik & Stupakov)277+40    236+40207711497+20 6921
41Novosibirsk SU 3 (Kovchin & Romanchenko & Staroletov)296+100    23777+205422176 6982
42Belarusian SUIR 1 (Mashuta & Ropan & Vorobyov)262+120    179+40879837101+60 6984
43CMU 1   (-3) 211+2038+206529192+40425+2061060
44Saratov SU 3 (Davydov & Koval & Kreys)236+20    199112+40120+20133+20179+40 61119
45Moscow IPT 1 (Degtyarev & Morgun & Vanovsky)283    224+202727388+60131+20 61126
46Ufa SATU 2 (Gadelshin & Lezhankin & Ripatti)280+20    292+10072212105152+20 61253
47Ural SU 3 (Dementiev & Dublennykh & Rubinchik)(-10)    178+4025304685+20 5424
48Kaunas TU (Banaitis & Sislo & Viktorcik)(-6)    573610770118+60 5448
49Vilnius U 1 (Miliauskas & Petrauskas & Stankevicius)(-4)    178637346102 5462
50Far Eastern NU 1 (Burago & Tuphanov & Zhuplev)(-8)    15271+601288564 5560
51Tbilisi SU 4 (Khomeriki & Khurtsilava & Rukhadze)(-7)    189+206413376106+40 5628
52Stanford Tree(-3)    219+20386124188+80 5630
53Volgograd STU 1 (Chalyshev & Kivalin & Zhorin)221    (-14)70106+2012992 5638
54Magnitogorsk STU (Sosed & Weiss & Yuzmukhametov)252  (-3) (-1)36148+2046117+20 5639
55Belarusian SU 3 (Belahlazau & Skuratovich & Volynets)205+40    (-1)154364225+60 5652
56Orel STU 2 (Batranin & Petrov & Vetrov)     294+40517266163+20 5706
57Tyumen SOGU (Drobyshev & Kobelev & Tomin)     2714664107+40171+20 5719
58SPb SU 3 (Kulikov & Porozov & Zemlyanskiy)297+20    (-3)51174+803689 5747
59Latvia U 2 (Opmanis & Stepanovs & Verza)     248+202359+2046256+80(-9)5752
60Petrozavodsk SU 3 (Bezdelnikov & Kramarenko & Myavrya)     237+205372112260 5754
61Taganrog TI of SFU (Chumachenko & Svyatoshenko & Tarasov)257    (-5)5891181+20138+20 5765
62Tbilisi SU 3 (Lutsenko & Mamageishvili & Saghinadze)(-5)    21172111+2033+20260+40 5767
63Altai STU 2 (Pashchenco & Shlikov & Sikerin)284+60     325499180+60 5769
64SPb SPU 2 (Beltukov & Kozhevnikov & Silakov)     283165075225+120 5769
65Belarusian SUIR 2 (Bianko & Svirski & Zhlobich)276     3875+2058190+120 5777
66Gomel SU (Korzhik & Timoshkov & Veraksich)     21768162146+40167+40(-2)5840
67Siberian FU 3 (Vorotynov & Ignatiev & Kormyshov)     181+2028121261254+20 5885
68Novosibirsk SU 2 (Golubev & Scherbina & Vasilevsky)(-5)    23437283+8055199+40 5928
69Kant SU of Russia 1 (Gritsenko & Lipovskiy & Vashchegin)250+40    (-1)81+40165+20154137+60 5947
70SPb SU 4 (Malchevskiy & Mordvinov & Udalov)     19840276+8049278+120 51041
71Ural STU (Fetisov & Kiselev & Olshvang)291     43182+2068290+180 51074
72Siberian SUTI 1 (Bakh & Bakhturin & Rakitskiy)     (-2)246336111 4234
73Tomsk SU 2 (Agafonov & Kolupaev & Ponamarev)(-2)     278646108 4267
74SPb IFMO 3 (Danilov & Sinev & Trofimov)(-6)    (-3)363941153+60 4329
75Russian-Armenian SU 1 (Piliposyan & Saribekyan & Yeghiazaryan)     1814610464(-6) 4395
76Pomor SU (Osichev & Tchurov & Zabolotskaya)(-7)    (-3)36142+2070129+20 4417
77Volgograd SU (Gulyaev & Nizhnikov & Serebryakov)     166+20429181+20(-5) 4420
78Samara SU (Chernenko & Dobrolyubov & Kraynov)     (-7)338557219+40 4434
79Orel STU 1 (Kouprin & Kvasov & Tarasov)     (-10)614254233+100 4490
80Kant SU of Russia 2 (Lepekhin & Zhasan & Zhmaev)      506588215+80 4498
81Vyatka SU (Chistyakov & Stolbova & Vyaznikov)     238+60417090(-7) 4499
82Ural SU 4 (Burmistrov & Efremov & Kantorov)     (-4)80172+2091150+20 4533
83Moscow EPhI (Alyshin & Osmakov & Remizov)     2586966149(-3) 4542
84Tyumen SU (Chernenkov & Grigoriev & Prudaev)(-10)     31159+4082153+80(-11)4545
85Pskov SPI (Dvoinev & Marchenko & Shvarkunov)(-8)    270+603799+4061(-1) 4567
86Petrozavodsk SU 2 (Homyakov & Mezhenin & Senichev)      46+2082125282+20 4575
87Yerevan SU 2 (Blrtsyan & Hakobyan & Shatakhtsyan)      49182158+40135+20 4584
88Ulyanovsk SU (Kruglova & Penzentsev & Usov)      58137+4092230+40 4597
89SPb SPU 1 (Gitelson & Kiselev & Lintsbah)      6212471271+80 4608
90Orenburg SU (Chertkova & Savelyev & Semenov)     (-3)277352258+200 4610
91Bauman Moscow STU 1 (Akolzin & Bugaevsky & Verkhoglyadov)     (-1)4614758265+100 4616
92Siberian FU 1 (Grizan & Tcvetcih & Tcvetcih)      5523632298 4621
93Cherepovets SU (Eismont & Grigorov & Normuradov)      5523784202+60 4638
94Novgorod SU (Klimushenkova & Mukhina & Vasilieva)      118+2057100289+60 4644
95Vologda SPU (Shilov & Sokolov & Trifonov)     298+8050120106(-6) 4654
96Yerevan SU 1 (Karapetyan & Kostandyan & Mnatsakanyan)     16054229148+100(-1)(-3)4691
97Far Eastern S Transport U (Lukash & Rachkovsky & Sukhobok)     295+606950191+40  4705
98Kyrgyz-Russian Slav U 1 (Babenko & Bachevsky & Mansurov)      50236116+20212+80 4714
99Tomsk S Pol U (Gritsenko & Khaustov & Ryzhov)     (-12)47252174+80288+40 4881
100Tbilisi SU 2 (Gelashvili & Nadiradze & Tvaltchrelidze)      104239133+20281+140 4917
101Kazakh-British TU 3 (Kassenov & Suleimenov & Yessenamanov)      150+80191157+20299+160 41057
102Stanford Band      247555+20(-4) 3174
103Ivanovo SPU (Kokorev & Pechenin & Tolstobrov)      3768125+20(-6) 3250
104HS of Economics (Lazarev & Naryshev & Nasyrov)      10313231(-5) 3266
105Rybinsk SAAT 1 (Barkhonina & Manzharov & Shubin)     (-5)40+20112+4057(-1) 3269
106Volgograd STU 2 (Borodinov & Kryzhanovsky & Musman)      3518156(-3) 3272
107Nizhny Novgorod STU (Kryukov & Lopatkin & Mkhitaryan)      4216786  3295
108Stanford 9      69103146  3318
109Suleyman Demirel U 4 (Sagimbekov & Satayev & Nuraliyev)      74+2015475(-4) 3323
110Bauman Moscow STU 2 (Khristich & Maslov & Panchenko)(-5)     77+6012487  3348
111Yaroslavl SU (Abramov & Delyukin & Makarov)     (-5)32153+20168(-8) 3373
112Tashkent UIT 1 (Puchkin & Khayrov & Khayrutdinov)      37233+4072(-9) 3382
113Latvia U 1 (Arins & Backurs & Prusis)     (-3)90+20163+2099  3392
114Obninsk STU for NPE (Agibalov & Kolganov & Kozlovskij)     (-2)95+20152+20105(-17) 3392
115Moscow SU Tashkent 2 (Ganiev & Lazarev & Muzaffarov)      12363+60150  3396
116Suleyman Demirel U 1 (Gorskiy & Zhurtbayev & Tainov)     (-1)65+80153121  3419
117Moscow AI 2 (Makarov & Shashin & Shtykov)     (-5)69+20101+100138  3428
118Altai STU 3 (Lutsenko & Zakuradev & Zherebyateva)      41266142(-1) 3449
119Moscow AI 1 (Dubinin & Gusev & Risenberg)      53+60196140+20(-2) 3469
120U Wisconsin 1(-3)    258+2092+40(-4)68  3478
121Kazakh-British TU 2 (Li & Utkelbayev & Yesmukhanov)      72227+12062  3481
122Baikal SU of EL (Chepchenko & Gladkih & Mikeshin)      94+20294+2067  3495
123Moscow SU Tashkent 1 (An & Volonkin & Li)      101223184  3508
124Altai SU (Frolov & Glotov & Yuzhkova)      82231+20183  3516
125Karaganda STU 1 (Buryachenko & Kolesnikov & Voloshin)      279+808774  3520
126North Kazakhstan SU (Sipovich & Bikmamatov & Shulkin)      77+60106220+60  3523
127Kazakh NU 1 (Gavrilov & Korchagin & Malinnikov)      180270105  3555
128Siberian SUTI 2 (Miroshnikov & Rogatnev & Shalaru)      129234+12052+20  3555
129Samara SAU 2 (Glashenko & Volgin & Zimichev)      65+20239+10098+40  3562
130Russian-Armenian SU 3 (Gevorgyan & Hovsepyan & Hovsepyan)      166+20179207  3572
131SPb Mozhaisky MSA (Cheplin & Gorshkov & Grinenko)      35190+60214+80  3579
132Tashkent Arch Bld I (Asyamov & Khisamitov & Yuliev)      151+20262+20150  3603
133Irkutsk SPU (Gumenyuk & Kvast & Reimerov)      282+40211+4082(-3) 3655
134NU of Uzbekistan 2 (Ahmedov & Fedorkin & Sadikov)      182+40233+40169  3664
135Kazakh-British TU 4 (Bekibaev & Myrzahanov & Sahariev)      174+60249188  3671
136Grodno SU (Dzichkouski & Petrukovich & Zdanchuk)      229201+60189(-3) 3679
137Armenia S Eng U 1 (Hayrapetyan & Araqelyan & Hovhannisyan)     (-1)255208+60240  3763
138NU of Uzbekistan 1 (Aliev & Kadamov & Shersheyev)     (-3)245+40271+100217  3873
139ISU 1      593336+260271  33926
140Vilnius U 2 (Klimantavicius & Ledas & Paltanavicius)      25(-5)47(-6) 272
141Suleyman Demirel U 2 (Satabaldiyev & Satabaldiev & Bogdanchikov)     (-3)89+20 27(-4) 2136
142Russian-Armenian SU 2 (Grigoryan & Shahinyan & Tsirunyan)     (-1)97+20 36  2153
143U Michigan 1(-1)     75(-5)84(-3) 2159
144Siberian S Ind U (Milovanov & Naymark & Shvedov)      50(-8)109  2159
145Kyrgyz Russian Slav U 2 (Romanenko & Semyonov & Yeremenko)      28(-6)112+20(-1) 2160
146Irkutsk SU (Batsuev & Bondarev & Goshev)      112(-9)55(-4) 2167
147Novosibirsk SPedU (Kornilov & Kretinin & Roganov)      49(-3)125  2174
148Novosibirsk STU 1 (Kuznetsov & Shatrov & Shtanko)      64+20(-2)113(-3) 2197
149North Caucasus STU 1 (Kunitsin & Pomazanov & Sugakov)   (-3)  101+20 80  2201
150Almaty IPET 3 (Tokmoldaev & Dauletbekov & Sarsenov)      55(-3)150  2205
151Khakas SU (Parshikov & Sakerin & Starikov)      77(-4)112+20(-10) 2209
152Tomsk U of CSR 2 (Berdnikov & Kolotaev & Pan)      124(-2)86  2210
153Siberian FU 2 (Chudov & Minkin & Savchenko)      92(-4)145  2237
154Far Eastern U (Lobodina & Pak & Solovets)      69(-7)172  2241
155Moscow SU Tashkent 4 (Ashirmatov & Rezin & Storojev)      58(-12)185  2243
156Don STU (Avchinnikov & Kovalev & Pavlenko)      189+2046   2255
157Kazakh NTU 1 (Tolenbekov & Kozhayev & Saduacasov)      150(-5)85+20  2255
158Calgary 1      79+40 139  2258
159Tashkent UIT 2 (Platonov & Tsoy & Valiev)     (-1)75 190+20  2285
160Sumy SU (Dibrov & Ivashchenko & Rudenko)     (-2)120+20(-4)107+40(-1) 2287
161Suleyman Demirel U 3 (Zhazbulganov & Kurmanbayev & Davletov)      108+20 161  2289
162Irkutsk STU (Amvrosov & Breusov & Guseinov)      109 149+40  2298
163Tashkent UIT 3 (Korneychuk & Krasnikov & Rizaev)      112 187  2299
164Rubtsovsk II (Samoilov & Shveichyk & Skorobogatov)     (-3)117+20(-5)165  2302
165Tbilisi IBSU 1 (Beridze & Kimadze & Mghebrishvili)      157 187  2344
166Samarkand SU (Holmatov & Mihaylin & Redkin)      73 238+40  2351
167Karaganda STU 2 (Kakimbekov & Orazbekova & Reitenbakh)     (-1)(-6)78279  2357
168Stanford 8     (-1)201179   2380
169Urgench B of TUIT 1 (Allamov & Atadjanov & Razzakov)      212+40(-1)150  2402
170Buryat SU (Baldanova & Bragin & Skvortsov)      172+20(-3)196+20  2408
171North Caucasus STU 2 (Banduryan & Khachaturyan & Tatarkov)     (-3)105(-5)295+20  2420
172Urgench B of TUIT 3 (Rahmonova & Hujaev & Quryazov)      256+40 214  2510
173Kazakh NTU 3 (Assylbekov & Zhaulbaev & Ismailov)      248(-3)259+40  2547
174Novokuznetsk B of Kemerovo SU (Aksenov & Goncharov & Kiyaev)      185+20 269+100  2574
175Yerevan SU 3 (Badalyan & Paremuzyan & Verdiyan)      263+40 282  2585
176Omsk SU 1 (Nepomnyashih & Ogorodnikov & Rabotnyov)      194+100 263+40(-6) 2597
177Kazakh NTU 4 (Berdibekov & Kasimkanov & Sembay)      277+80 251  2608
178Kazakh NU 2 (Proskurjakov & Kharasaev & Chulkov)      187+80 292+220  2779
179East Kazakhstan STU (Buhtaty & Lazutin & Znoev)(-2)     104(-6)(-1) (-1)1104
180Caucasus U (Amashukeli & Chkareuli & Shvangiradze)      118    1118
181West Kazakhstan SU (Azhgaliev & Murzaliyev & Zotov)      (-3) 150  1150
182Tashkent I of TLI 2 (Khalikova & Iskhakov & Musakhanov)      190+40    1230
183Moscow I of El Tech (Fedorov & Mishin & Suleymanov)  (-7)  (-8)(-13)157+80   1237
184Sokhumi U 2 (Gelashvili & Kamaryan & Nemsadze)      229+20    1249
185Omsk SU 2 (Dvorzhetskij & Kardakov & Pozdnyakov)  (-9)  (-6)  259  1259
186World Econ and Dipl U (Hasanov & Ishmatov & Mirzaqulov)      (-5) 252+20  1272
187Siberian FU 4 (Batalin & Kabanov & Shakov)      (-1) 278  1278
188Almaty IPET 1 (Gienko & Poddubniy & Beletskaya)     (-6)283    1283
189Kostanay Social TU (Kolbin & Krenichnyy & Vassilyev)      229+60    1289
190Kazakh NTU 2 (Babich & Zubashev & Seydahmetov)       288+20(-2)  1308
191Azerbaijan S Oil Academy (Eldar & Farid & Kerimzade)        285+40  1325
192Sokhumi U 1 (Shkhvatsabaia & Tatrishvili & Zarkua)      249+100    1349
193American U Central Asia (Dzhakishev & Stus & Takyrbashev)      (-6)    00
194Baku Qafqaz U 1 (Abbasov & Babayev & Javadov)     (-3)     00
195Baku Qafqaz U 2 (Dursun & Qurbanov & Qurbanov)      (-4)    00
196Baku Qafqaz U 3 (Abdullayev & Yusubov & Aliyev)     (-6)     00
197Karakalpak SU (Djaykov & Rustemov & Amaniyazov)        (-9)  00
198Karshi B of TUIT (Tursunova & Nazarov & Holmurodov)      (-3)    00
199Karshi SU (Otaniyazova & Kilicheva & Shodiev)  (-1)  (-1)(-3)(-1)   00
200Kazakh NPU 2 (Guseynov & Kuldin & Khegay)        (-1)  00
201Kokshetau SU (Lukyanov & Musabekov & Vasilenko)     (-2)     00
202Kyrgyz-Turkish Manas U (Chymbaev & Torobekov & Urayimov)      (-5) (-5)  00
203Kyzylorda SU (Zaika & Petrov & Baytabinov)       (-10)   00
204Tashkent UIT 4 (Abbasov & Atadjanov & Kasimov)      (-4)    00
205Tbilisi IBSU 2 (Chelishvili & Gandilyan & Kupatadze)        (-4)  00
206Tbilisi SU Geo-French 1 (Ghutishvili & Jojua & Kasradze)     (-4)     00
207Tbilisi SU Geo-French 2 (Apkhaidze & Ivanauri & Sharabidze)      (-2)    00

Only official teams are shown in emphasized typeface.

CMU 1 is Paulson, Adams, Koppel
Georgia Tech 1 is Zhongtian Jiang, Artur Satayev, Abhishek Shroff
UToronto 1 is Wes, Qiyu, Jacob

Current date and time:
Fri, 24 Nov 2017 02:38:14 -0500


Ultra Cool Programming Contest Control Centre v1.7b
Copyright (c) 2005-2007 by Sonny Chan